Polska strona Kazika B. 




This page is in Polish only. If the language is exotic to you but you still wish to stay with me for a while check this link please.


—— INFORMACJA TECHNICZNA ——

    Jest to strona startowa przeniesiona z www.astro.uni.torun.pl/~kb. Ponieważ z pierwotnej zawartości na uczelnianym serwerze z końcem kwietnia 2004 byłem zmuszony usunąć wszystkie pliki wiążące się z naukami duchowymi (jako że duchowość — zdaniem wielu — nie bardzo licuje z powagą uczelni), zdecydowałem udostępniać je z gościnnego serwera Republiki wraz z całą polską stroną startową.

— Kazik    


    Witaj Gościu! Jeśli trafiłeś tutaj przypadkowo, nie odchodź jeszcze. Niewiele tu mam — głównie teksty do poczytania lub ściągnięcia — ale może się w tym trafić coś też dla Ciebie. Przeskocz nieco w dół, do linków!


O sobie
 
KB97Praga.jpg    
Ja jesienią 1997 r.
     O — czytasz! Miło mi. Trochę mam stracha, że Cię zanudzę. Ale w końcu zawsze możesz przerwać czytanie ... Pochodzę z Żelichowa — to taka mała wioska między Krzyżem i Człopą, całkiem na północy województwa wielkopolskiego. Moi kochani, nieżyjący już Rodzice przyjechali tam, na tzw. Ziemie Odzyskane, z Rzeszowszczyzny zaraz po II wojnie światowej (z tamtego okresu mam tu mały dokument o ich pomocy Żydom) i wkrótce potem, w 1948 r., urodziłem się im ja jako szóste dziecko (później przybyło mi jeszcze troje rodzeństwa, ale dorosłego wieku doczekało się tylko siedmioro z nas). Po ukończeniu Technikum Rolniczo-Lniarskiego w Przygodzicach koło Ostrowa Wlkp. w 1968 r. przyjechałem studiować astronomię do Torunia, gdzie zadomowiłem się na dobre.
     Szczęśliwym trafem zaraz po studiach dostałem ciekawą pracę w radioastronomii przy Obserwatorium Astronomicznym UMK. Przez siedem lat zajmowałem się głównie budową aparatury elektronicznej i radiowymi obserwacjami Słońca (z tych badań złożyłem pracę doktorską), a potem rozmaitymi aspektami radiowej techniki wielkobazowej, VLBI (to metoda obserwacji astronomicznych, w której uczestniczy kilka radioteleskopów odległych o tysiące kilometrów, a komputerowe opracowanie zapisanych danych pozwala na uzyskiwanie obrazów obiektów kosmicznych o fantastycznych rozdzielczościach kątowych — nawet mikrosekundy łuku!). Uczestniczyłem też przy powstawaniu naszego największego instumentu badawczego, 32-metrowego radioteleskopu.
     Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skończyło mi się nieprzerwane pasmo powodzenia w życiu — pierwsza wielka porażka (tak to wówczas odbierałem; dziś jest inaczej) to niezatwierdzenie habilitacji przez warszawską komisję (przyczyną była niezrozumiała postawa pewnego superrecenzenta). W 2001 r. przyszedł drugi krach — byłem zmuszony rozstać się z rodziną (nie wytrzymała moja cudowna skądinąd żona, ponieważ zdecydowanie inaczej niż ja postrzega świat i obowiązki wobec naszych wspaniałych dzieci, a mamy ich troje).
     Wspomniane wyżej niepowodzenia bledną jednak wobec wyróżnienia, jakie spotkało mnie w tym życiu. W 1992 r. zrządzeniem przyjaznego losu rozpoznałem w niezbyt jeszcze wówczas u nas znanym guru (nauczycielu), Sathya Sai Babie, prawdziwie boską istotę i mam powody, by sądzić, że przyjął mnie na ucznia, chociaż może takiego z tylnych ławek. Dlaczego uważam to za wielkie wyróżnienie? Ponieważ przekonałem się, że naprawdę nieliczni mogą stać się Jego wielbicielami; ponadto minęła już dekada mojego 'pobierania' u Niego nauk — dekada niemal nieustających odkryć i przeżyć duchowych. Jeśli, drogi Gościu, dziwisz się mojej naiwności, bo słyszałeś o krytycznych opiniach o Sai Babie, powiem Ci tylko, że całkiem dobrze znam te zarzuty i ludzi za nimi stąjących, których generalnym błędem jest założenie, iż On jest tylko człowiekiem. Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że Baba będzie przez tysiąclecia sławiony i czczony, jako najwyższa w znanych dziejach ludzkości postać na Ziemi, a wszystkie przyszłe pokolenia będą nam zazdrościć wielkiego przywileju życia w Jego czasach.




Materiały do ściągnięcia

     Proponowane tutaj pliki do poczytania lub pobrania przygotowywałem w ostatnich kilku latach. Prawie wszystko jest po polsku. Większość to zwykłe tłumaczenia z angielskich oryginałów robione pierwotnie w celu rozprowadzania w postaci broszur lub publikacji w krajowych pismach. Jest też parę moich artykułów. Żaden z tych tekstów nie był oryginalnie przewidywany do umieszczenia na stronach www, dlatego udostępniane pliki w formacie html są przeróbkami z TEX-a, PostScriptu, Worda, ChiWritera, WordStara lub prostych plików tekstowych (starsze dokumenty przerabiam na pliki tekstowe z papierowego wydruku za pomocą skanera i jego oprogramowania). Przy tej adaptacji na ogół teksty nieco poprawiałem i zmieniałem (usuwanie błędów, dopracowanie i zmiany formatowania, aktualizacje i dodatkowe informacje).
     Jest tu około 100 tekstów (z czasem może ich nieco przybyć). Marzy mi się przerobienie na html paru książek i upublicznienie kilku programów, ale te rzeczy muszą jeszcze poczekać ze względu na czas, objętość i niekiedy zagadnienia formalno-prawne. Nowe materiały będą przez ok. miesiąc wyróżnione na tej stronie takim tłem jak to zdanie. Proszę zatem tu zaglądać ...


Programy i tabele

  • Program Riset.for (plik wykonawczy dla DOS-u: Riset.exe) oblicza momenty wschodów i zachodów Słońca dla zadanego miejsca na 28 lat. Więcej informacji zawiera plik objaśnień; proponuję także gotowe wyniki w postaci prostych tabel tekstowych na lata 1988 – 2015 dla miejscowości: Toruń, Bydgoszcz, Włocławek i Warszawa (toruński plik przerobiłem na wygodniejszy format html).
  • Program kh-tex.for (plik wykonawczy dla DOS-u: kh-tex.exe) oblicza kalendarz astronomiczny dla zadanego miejsca na podany okres w formacie zwykłego tekstu lub gotowego do skompilowania programem systemu TEX. Kh-tex ma również opcję obliczania horoskopu na zadane miejsce i czas. Oto przykład w postaci tabel ASCII: Kalendarz dla Piwnic k. Torunia na rok 2005, 2006 i 2007.   Kalendarzowe dane na wybraną datę, oparte o te same algorytmy, w wygodnej internetowej formie przygował niedawno Tomasz Kaczmarek (podobne i inne dane w j. angielskim generuje online oprogramowanie USNO).
  • Fazy Księżyca w latach 1930 – 2030.
  • Chwile wstępowania Słońca w poszczególne znaki zodiaku w latach 2000 – 2025 (dostępna jest też prosta tabela na lata 1930–2030). Można stąd odczytać momenty nastania pór roku lub znak urodzeniowy (uzasadnione wątpliwości pojawiają się, gdy czas urodzenia przypadnie na przełomie znaków). Przykład korzystania z prostej tabeli: dla roku (wiersz) 2002 i miesiąca kwietnia (kolumna '4') odczytujemy datę wstępowania Słońca w znak Byka (20-go kwietnia) i obok godzinę 7:21 czasu środkowoeuropejskiego czyli 8:21 czasu letniego.
  • Daty Wielkanocy w latach 1800 – 2200
  • Polecam także zawarte w niżej wymienionych artykułach użyteczne tabelki obowiązywania letniego czasu w Polsce, zaćmień Słońca i Księżyca w latach 1991 – 2040 (osobny plik zawiera okoliczności zaćmień widocznych z Torunia w latach 2000 – 2025) i listę wszystkich momentów nastania wiosny w latach 1900 – 2099. Z tego samego artykułu można ściągnąć program do wzajemnej konwersji kalendarzy (juliańskiego, gregoriańskiego i perskiego) i tzw. dni juliańskich (JDN). Podobne zadanie wykonuje zaadoptowany skrypt w stronie html!
  • OptiCass — opis (niestety, tylko po angielsku) i dość zaawansowany program do analizy i projektowania radioteleskopów typu Cassegraina.
  • W środku tych dość poważnych rzeczy proponuję chwilę odprężenia — szczyptę humoru zapożyczonego z różnych źródeł.



  • Moje artykuły naukowe i popularne

    (Niemal kompletny spis moich publikacji i parę abstraktów, zawierają odnośniki także do kilku pozycji nie wymienionych na tej stronie)

  • Algorytmy zamiany współrzędnych kartezjańskich na elipsoidalne — polska wersja mojej jedynej pracy naukowej, która zdobyła światowe uznanie (tu jest angielski oryginał, który najpierw został odrzucony przez redakcję międzynarodowego pisma naukowego Studia geoph. et geod. wydawanego w czeskiej Pradze, gdyż w złym świetle przedstawiłem w nim naprawdę marną pracę tamtejszego profesora).
  • Interferometr do obserwacji Słońca na częstotliwości 127 MHz — unikalna publikacja (do dziś nie spotkałem czegoś podobnego gdzie indziej) zawierająca szczegóły konstrukcyjne kompletnej radioastronomicznej aparatury odbiorczej (w tym schematy ideowe oraz omówienie funkcji wszystkich podzespołów); mieliśmy wiele próśb (nawet z zagranicy) o odbitki tego artykułu. Osoby pragnące zbudować amatorski radioteleskop magą też zaciekawić uwagi zawarte w tym dokumencie.
  • Zaćmienia Słońca i Księżyca — omówienie z listą zjawisk dla Polski w latach 1991 – 2040 r. (jest to wyciąg z angielskich artykułów o zaćmieniach: Słońca w Polsce w latach 900–2200, cieniowych Księżyca w Europie w latach 900–2200 i półcieniowych Księżyca na świecie w latach 1900–2200).
  • Czy potrzebna jest reforma kalendarza gregoriańskiego? — dowodzę, że nie; sporo pożytecznych informacji dla astronomów (tu jest oryginalny artykuł, który przed przyjęciem do druku musiał przejść aż 3 recenzentów!).
  • Jak poprawnie obliczać wschody i zachody? — krótki instruktaż dla każdego.
  • Wszystko o czasie: Część 1, Część 2 i Część 3 — wiele ciekawostek i praktycznych informacji związanych z pomiarami czasu i korzystaniem z niego.
  • Hinduska rachuba czasu — kalendarz i czas w Indiach od starożytności do dziś.
  • Kalendarz perski — o pewnym egzotycznym kalendarzu Arabów.
  • Dni juliańskie i daty kalendarzowe — przedstawiam tutaj stosunkowo prosty algorytm przeliczania JD na daty kalendarzowe i w przeciwną stronę.
  • Efemerydy Układu Słonecznego dla wszystkich — opis algorytmów i gotowe programy źródłowe na obliczanie położeń Słońca, Księżyca i wszystkich planet z dokładnością 1' w okresie ok. 600 lat ześrodkowanych na współczesności.
  • Znaczenie sanskrytu — o językach Indii, sanskrycie i sprawie polskiej.
  • Nauka a wiedza wedyjska — o wyższości duchowości i ograniczoności nauki.
  • Samoloty starożytności — UFO jako pojazdy ocalałe z atomowej wojny z czasów Śri Ramy.
  • Rok platoński a tzw. stała Niniwy — skrytykowałem (zasłużenie, ale zdecydowanie zbyt napastliwie) pewnego uznanego pisarza.
  • Złączenie planet dnia 12 stycznia 1994 r. — uzasadniam, że zjawisko takie ani nie jest groźne, ani szczególnie interesujące dla astronomów; w podobnym tonie napisałem komentarz do koniunkcji z 11 sierpnia 1999 r.
  • Ignorancja i kasa — krytycznie o larum w sprawie tzw. Planety X.
  • Szanse wygrania w lotku — analizuję wartość oczekiwaną wygranych w Toto Lotku i Multi Lotku dochodząc do nieoczekiwanych (smutnych) wniosków.



  • Wychowywanie w wartościach ludzkich

  • Opowiadania dla dzieci, cz. I. — broszura wydana przez Stowarzyszenie Sathya Sai.
  • Ćhinna Katha — opowiadania i przypowieści Sai Baby (wybór z książki).
  • Kształcenie dla doskonałości, zeszyt IV — propozycje dla nauczyciela WWL.
  • Wendy — wzruszająca (co wrażliwszych do łez) ponoć prawdziwa historia dziewczynki.
  • Nie pij przed jazdą — inna wzruszająca historia.
  • Mały gest — ile może zdziałać życzliwość (drogi opatrzności).
  • Uśmiech Matki — lekarz i Matka Teresa.
  • Kochajmy rodziców — jak potrafimy bezwzględnie wykorzystywać (opowiadanie).
  • Najważniejsze jest usposobienie — grunt to optymizm (z życia wzięte).
  • Cud — mała Tess ratuje braciszka.
  • Szklanka mleka — bezinteresowna pomoc po latach sowicie odwzajemniona.
  • Prawo powodzenia w życiu — j.w., czyli jak widzą Paderewskiego za granicą.
  • Uniwersytet Śri Sathya Sai uznany za najlepszy! — donosi prof. Anil Kumar.
  • Stać się jaroszem — dzieci skłaniają rodzica do wegetarianizmu.
  • Kaczka — przebiegła Sally szantażuje brata.
  • Światło trwa — szczęście w nieszczęściu (Bliski Wschód).
  • Kokon — niemądra pomoc szkodzi.
  • Pokój z widokiem — nieść radość mimo wszystko.




  • Rozmaitości z progu Złotego Wieku

  • Światło Miłości — wyjątkowo ciekawa (szczególnie dla astronomów!) relacja z przeżyć po śmierci.
  • Czas przebudzenia — Eckhart Tolle opowiada jak doznał oświecenia i jak my możemy do tego dojść.
  • Wieloryby a Złoty Wiek — co mają nam do powiedzenia mieszkańcy oceanów.
  • Galaktyczne orędzie — przesłanie z Galaktyki do ludzkości.
  • Ludzie z kosmosu mają cel — inne przesłanie od 'kosmitów' (zob. też to).
  • Rola kobiet w Złotym Wieku — Connie Shaw przygotowuje kobiety na ich doniosłe zadania.
  • Bajpasy — inne spojrzenie (oczami Phyllis Krystal) na rolę kobiet w obecnych czasach.
  • Współczesna medycyna z modlitwą — obiecujące doświadczenia lekarza.
  • Pośmiertne spotkania — Howard Murphet wspomina swoje spotkania z duchem matki.
  • Wędrowcy w czasie — ostatnie wystąpienie Sir G. Trevelyana.
  • Czy naprawdę cierpisz?, Adwajta, Zrozumieć strach i Wyzwanie roku 2000 — artykuły Davida Jevonsa.
  • Wieści z Indii — Connie Shaw o swojej audiencji u Baby w styczniu 2002 r., w której zapowiedział On początek Złotego Wieku w 2007 r.
  • Matadźi Indra Devi — wspomnienie pośmiertne o pierwszej damie jogi.
  • Co jest rzeczywiste, a co nierzeczywiste — brutalny gwałt w ośrodku Sai Baby i jego niezwykłe następstwa.
  • Nadi — doświadczenia (także polskie) z bibliotekami liści palmowych mędrca Śuki.




  • Nauki Sai Baby

  • Wywiady z Sai Babą:Karanjii (Swami obszernie mówi o sobie i swojej misji) oraz Korbu.
  • Sandeha Niwarini — niewielka książka (230 kB) zawierająca głębokie nauki wedanty wprost od Mistrza (rzecz stosunkowo trudna do 'strawienia', ale...).
  • Wyjątki z Upaniszad Wahini — rzut oka na 'nauki tajemne' Wed.
  • Dyskursy Sai Baby lub ich fragmenty wg. dat: 60.11.23, 89.06.20, 00.05.18, 00.10.06, 01.08.11, 02.04.21, 02.07.22, 02.10.20, 2002.11, 02.11.22, 02.12.25, 2003.01, 03.03.02, 03.03.16, 03.05.06, 03.07.13, 03.10.21/28, 03.11.22, 04.01.14, 04.02.18/19 04.09.06, 04.10.21, 05.01.14, 05.02.10, 05.06.23, 05.07.21 Daśara 05.10.07-11, 05.10.22, 05.11.23 .
  • Słowa Sathya Sai 1953–1982, wyjątki z tomu I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X+XI i XV.
  • Satjopaniszad 1 i Satjopaniszad 2 — wybrane (z książek) odpowiedzi Baby na pytania wielbicieli.
  • Perły mądrości Sai — z wykładów 1–8, 9–16 i 17–21 prof. Anila Kumara.
  • Rozmowy z Bhagawanem — biesiady dr Hislopa ze Swamim.
  • Rozmowa ze Śri Sathya Sai Babą — wielbiciel z Zachodu pyta, Swami odpowiada.
  • Rozmowy z Sai — wielbiciele–Hindusi pytają, Swami odpowiada (wg. książki ŚSS Anandadayi).
  • Bhagawan Baba mówi o odżywianiu i zdrowiu w dyskursie i na audiencji.
  • Wybór tekstów z „Sanathana Sarathi” (1990 – 1994)
  • Przesłania otrzymane przez Ch. Penna, L. Ralli i anonima.
  • Sathya o Śirdi Sai Babie — Swami ujawnia nieznane fakty z życia Sai Baby z Śirdi.
  • Słodka opowieść o Ramie — streszczenie Ramajany.
  • Nauki „Ramajany” — kilka pouczających interpretacji tego eposu.
  • Cytaty — dość nieuporządkowany zbiór oderwanych wypowiedzi Swamiego.
  • Słowniczek sanskrytu — kilkaset słów wraz z transliteracją (uaktualniany).


    O Bhagawanie Śri Sathya Sai Babie

  • Iśwaramma i Venkapa — artykuły o rodzicach Sai Baby.
  • Przepowiednie o Sai Babie — bogaty zbiór cytowań o proroctwach w ostatnich 5000 lat zapowiadających adwent i misję Bhagawana Baby.
  • Twarzą w twarz z Bogiem — wyznania wyjątkowego wielbiciela Kriszny.
  • Kim jest Sai Baba — treść ścieżki dźwiękowej z filmu.
  • Aura miłości — naukowiec, dr F. Baranowski (USA), składa świadectwo o boskości Swamiego.
  • Transformacja lekarza — jak On potrafi zmienić człowieka!
  • Wywiady z: Al Druckerem, J. Jagadeesanem (zob. też) i S. Sandweissem.
  • Ciekawsze wyjątki z książek: U kresu drogi H. Murpheta, Na drodze ku Boskości J. Hislopa, Boskie wspomnienia D. Baskin, Inkarnacja Boga V. Kanu oraz Anjatha śaranam nasti Śmt. Vijayammy.
  • Moja droga do Swamiego — jak Norma przekonała się do Sai.
  • Radio Sai zaprasza — apel byłego prorektora uniwersytetu w Puttaparthi (rektorem jest Sai Baba).
  • Z wystąpienia Prezydenta Indii na uniwersytecie w Prasanthi Nilayam, 22 XI 2002 r.
  • Współczucie Sai — reakcja Baby na tragedię wynikłą z głodu.
  • Kochaj moją nieokreśloność — z Quarterly Magazine P. Mason.
  • Na audiencji u Bhagawana — szczegółowe sprawozdanie Ljubicy Ljubic.
  • Mały cud — zmarła żona zjawia się na audiencji (króciutki tekst).
  • Wibhuti — popiół, który leczy.
  • Płaczące sari — rzeczy też czują!
  • Film z poprzedniego życia — dlaczego Baba nie uzdrowi wszystkich?
  • Prasanthi Nilayam 1993 — wydarzenia w aśramie w czerwcu i lipcu 1993 r.
  • N. Kasturi — wspomnienie o wielkim wielbicielu i biografie Sai.
  • Lucas Ralli (1920 – 2003) — niedawno zmarł autor 5 książek z przesłaniami Sai.
  • Z Serca do Serca, Cz. 1, Cz. 2, W Kodai — artykuły z dwutygodnika Heart2Heart.
  • Swami i chłopcy — ciekawa rozmowa Baby ze studentami z dnia 2 lutego 2004 r.
  • Uzupełnienia po likwidacji tej części strony na serwerze Centrum Astronomii UMK

  • Ostatnia aktualizacja: 2005.12.19 — Kazik      
    (kontakt: kb@astro.uni.torun.pl)