Dato' J. Jegadesan
(zob. też artykuł 'Dźegi' Dharma młodzieży,
jego List otwarty
i wywiad z nim)

 
    Dato' J. Jegadesan (Jagadeesan) urodził się i wychował w Malezji. Gdy był małym chłopcem zmarł mu ojciec osierocając piątkę dzieci wychowywanych odtąd samodzielnie przez 32-letnią matkę. Zanim został wielbicielem Sathya Sai Baby Jagadeesan był ateistą. Chociaż nie był religijny, wierzył w wartość rodzinnej miłości i oddania rodzicom. W młodości ożenił się z Shanti Selvadurai, z którą miał czworo dzieci – dwóch chłopców i dwie dziewczynki.
    W 1976 r. (w wieku 32 lat) Jagadeesan przeszedł przemianę, gdy cud w jego życiu zwrócił go ku Boskości Sathya Sai Baby i na drogę do Boga. Od tamtego czasu nie zbacza z tego kierunku. W tamtym roku, po swoim pierwszym interview z Bhagawanem Babą, powrócił do Malezji i zapoczątkował nieformalny ruch Sewadal, który z czasem rozwinął się w legalną instytucję znaną obecnie jako Sri Sathya Sai Center of Bangsar (w Kuala Lumpur). Na działce za swoim domem wzniósł trzypiętrowy budynek, który przekazał organizacji Sai. Piastując funkcję przewodniczącego ośrodka Bangsar Jagadeesan niestrudzenie inicjował i prowadził wiele programów wcielających w życie wartości ludzkie i głoszących przesłania Sai Baby zawierające się w hasłach „Kochaj wszystkich, służ wszystkim" i „Zawsze pomagaj, nigdy nie rań". Przez 9 lat był Przewodniczącym Centralnej Rady Sathya Sai Malezji, po czym został wybrany na Koordynatora 8-mego Regionu.
    W 1996 r. nagle zmarła mu żona. Miała zaledwie 48 lat. Od tego czasu poświęcił się całkowicie swojej kruchej 83-letniej matce i rodzinie oraz rodzinie Sai. Skupił się na rozpowszechnianiu wśród młodzieży przesłania „wartości ludzkich" oraz promowaniu lepszego rozumienia kultury i tradycji. W następnym (1997) roku ustąpił z funkcji Koordynatora i został wybrany na Światowego Centralnego Koordynatora Młodzieży (World Youth Central Coordinator). Był także odpowiedzialny za przeprowadzenie pierwszych uroczystych obchodów Chińskiego Nowego Roku w Prasanthi Nilayam w lutym tegoż roku. Mimo, że żona odeszła zaledwie trzy miesiące wcześniej nie przerwał kierowania przygotowaniami obchodów uznając, że jego żałoba nie powinna zaszkodzić powodzeniu przedsięwzięcia. Bardzo też udzielał się w koordynacji i przygotowaniu Pierwszej Światowej Konferencji Młodzieży w lipcu 1997 r., a potem drugiej takiej konferencji w 1999 r.
    Jakby tego było nie dość, Jagadeesan także dużo podróżuje jako konsultant ONZ: UNCTAD (United Nations Conference On Trade and Development z siedzibą w Genewie) i UNIDO (United Nations Industrial Development Organization z siedzibą w Wiedniu). Pragnie tą drogą wykorzystać swoje doświadczenie zdobyte na polu rozwoju ekonomicznego Malezji do ustabilizowania gospodarki przynajmniej jednego kraju z Południa (w Afryce). Jednocześnie próbuje tę wizję stabilizacji rozszerzyć także na inne kraje poprzez ścisłą współpracę z rozmaitymi agendami Narodów Zjednoczonych (w tym z UNDP – United Nations Development Programs). Otrzymał wiele odznaczeń i nagród, i napisał kilka książek, m.in.: Unleashing the Power of the Mind (Uwolnić potencjał umysłu), Everyday Human Values (Wartości Ludzkie na co dzień), Unity of Faiths (Jedność religii), The Light Within (Wewnętrzne światło) i to, co sam uważa za swój najważniejszy dorobek, czyli seria czterech tomów Journey to God (Droga do Boga) oraz rzecz najświeższa, książka o ewolucji. Nagrywał także taśmy magnetofonowe z bhadźanami i innymi religijnymi i duchowymi pieśniami, co uważa za swój dar od Baby.
    W swoim nieustannym dążeniu do upowszechniania międzywyznaniowej harmonii w Malezji stał się założycielem Friendship Group for Human Values (Ugrupowanie na Rzecz Wartości Ludzkich) i Caring Society (Opiekuńcze Społeczeństwo), które przeprowadziły znaczące programy służebne przy okazji różnych malezyjskich świąt: Boże Narodzenie, Ramadan, Dipawali, Chiński Nowy Rok itp.
    Obecnie jest w trakcie organizacji Ugrupowania na Rzecz Służby Międzywyznaniowej jako wspólnego dzieła istniejących już malezyjskich organizacji: Council of Churches (Rada Kościołów), Buddhist Society (Towarzystwo Buddyjskie), Hindu Society (Towarzystwo Hinduskie) i Muslim Groups (Grupy Islamskie).
    Będąc hindusem i stosując się do wzywania Baby do wyznawania własnej religii oraz Jego oświadczenia iż Awatar jest tu po to, by sprawić iż hindus, chrześcijanin, buddysta itd. stanie się lepszym hindusem, chrześcijaninem, buddystą itd., Jagadeesan nakłonił Grupy Hinduskie w Malezji do podjęcia akcji ATMAH (Action To Mobilize All Hindus, czyli Akcja mobilizacji wszystkich hindusów), której zadaniem jest pójście z pomocą biedocie i potrzebującym wszystkich ras i wyznań w Malezji. Dokonuje się to poprzez główną malezyjską Organizację Hindusów.
    Wszystkie te różnorodne grupy religijne odnoszą się przychylnie do jego działań dlatego, że malezyjska organizacja Sai zdobyła sobie ogromny kredyt zaufania dotychczasową działalnością służebną i upowszechnianiem Wartości Ludzkich.

[Z materiałów Organizacji Sai w San Diego tłum.: KMB; ŚM 9/2002, s. 9]