Studenci powinni stanowić przykład dla innych

 

Skupiajcie umysł na pierwiastku Atmy

 

 

Dyskurs Bhagawana Baby wygłoszony w audytorium Uniwersytetu

Śri Sathya Sai w Prasanthi Nilayam dnia 4 lipca 2009 r.

 

 

Kobiety od starożytnych czasów wykonywały swoje obowiązki, służąc swoim mężom, modląc się do Boga i przestrzegając w swoim życiu wzniosłe zasady moralne. W tym kraju Bharat (Indie) honor uznaje się za cenniejszy niż samo życie. Ale dzisiaj, w imię wolności, ludzie imitują kulturę Zachodu. W kulturze Bharatijów bardzo ważne są przyzwoite ubranie, cynobrowy znak na czole i właściwa fryzura. Ale dzisiejsze kobiety porzuciły swój kodeks ubierania się i zaczęły nosić spodnie i koszule tak jak mężczyźni oraz obcinają włosy. Stoi to w całkowitej sprzeczności z kulturą Bharatijów. Od starożytności kultura Bharatijów była obdarzana wielkim szacunkiem i dla wszystkich stanowiła źródło radości. Ale ta tak święta kultura dzisiaj ulega zapomnieniu. Te współczesne trendy wpływają nie tylko na mężczyzn i kobiety, ale także na studentów. Od studentów oczekuje się zachowania z godnością i honorem, uzyskiwania wysokich ocen i uszczęśliwiania rodziców. Ale nie tylko rodziców – powinni uszczęśliwiać także społeczeństwo.

 

Bóg nie ma formy

Jakie są przyczyny schorzeń współczesnego społeczeństwa? Są nimi brak miłości człowieka do Boga, bojaźni przed grzechem i moralności w społeczeństwie. Możecie zapomnieć o Bogu, ale Bóg nigdy nie zapomni was, gdyż Bóg jest w was. Bardzo trudno jest poznać Boga. Nikt nie potrafi powiedzieć, czym jest Bóg ani gdzie On się znajduje. Myślicie, że Bóg ma postać, ale w rzeczywistości nie ma jej. Jeśli spytacie Boga: „Kim jesteś? Jak się nazywasz?,” On odpowie: „Aham Brahmasmi” (Jestem Brahmanem). Z powodu waszej ułudy pytacie Mnie, kim jestem. Jestem Brahma (Bóg) a wy jesteście w bhramie (ułudzie). Ponieważ utożsamiacie się z zewnętrzną postacią, nie jesteście w stanie urzeczywistnić prawdy zawartej w pewniku Dajwam manusza rupena (Bóg jest w ludzkiej postaci). Przywiązujecie wielką wagę do ciała, ale w rzeczywistości ciało jest tylko czymś podobnym do worka, który zawiera wiele subtelnych organów, takich jak umysł, intelekt, podświadomy umysł i ego. Wszystkie te organy są obecne w was. Myślicie, że wszystkie one są związane z ciałem, a nie są. Chociaż znajdują się w ciele, nie należą do ciała. Jednakże, kiedy one wszystkie opuszczą ciało, ciało nie może przetrwać ani przez chwilę; staje się bezużyteczne i spala się je na stosie. Dlatego, nie pokładajcie swojej wiary w ciele.

      Wszyscy wielbicie Krisznę, Wisznu, Śiwę i wiele innych bóstw. Skąd te postacie się wzięły? To tylko wytwory artystów takich jak Ravi Varma. Wszystkie dzieła takich artystów uważacie za obrazy Boga. Gdy widzicie obraz Kriszny, uważacie, że jest to forma Kriszny. Nie, nie. Jest to tylko symboliczne przedstawienie Kriszny. Kim jest Kriszna? Kriszna to boskość w ludzkiej postaci. Jakąkolwiek postać przypiszecie boskości, kontemplujcie na tej formie. Kiedy oddajecie cześć takiej postaci, wasz umysł początkowo może być w znacznym stopniu rozbiegany. Skupienie umysłu na jednym, na szczególnej postaci nazywa się koncentracją. Gdy praktykujecie koncentrację, rozbieganie umysłu może się nieco zmniejszyć. Wtedy jest to stan kontemplacji. Podczas kontemplacji też występuje pewne rozbieganie umysłu. Dopiero gdy umysł staje się całkowicie stały, możecie nazywać to medytacją. Stopniowo zapominacie siebie. Jest to stan samadhi (stan nadświadomościowy), w którym wykraczacie ponad wszystkie postacie. Wtedy doświadczycie bezatrybutowej (bez cech) Atmy. Jeśli po prostu siedzicie z zamkniętymi oczami, nie jest to medytacja.

 

Postrzegajcie swoje odbicie we wszystkich istotach

      Bóg jest jeden i jest On jedyną rzeczywistością. Nie ma niczego drugiego. Gdy myślicie o Nim jako o Krisznie, przejawi się wam w postaci Kriszny. Gdy myślicie o Nim jako o Wisznu, przejawi się jako Wisznu. Ale wszystkie takie formy są waszym wyobrażeniem. Nie odpowiadają rzeczywistości. Wszystko to jest wytworem umysłu. Myślicie, że Bóg przejawi się wam, gdy podejmiecie duchowe praktyki (sadhany), takie jak oddawanie czci, rytuały, jadźnie i jagi (ofiary).  To tylko wasze wyobrażenie. To wasz umysł jest źródłem tej imaginacji. Powinniście jednak kontynuować swoją sadhanę do czasu, aż nie wykroczycie ponad umysł. Umysł ciągle oddaje się wyobrażaniu. Powinniście wyjść ponad umysł. Powinniście skupiać się wyłącznie na Atmie. Ona nie ma postaci. Powinniście zrozumieć, że bezpostaciowa i bezatrybutowa Atma jest jedyną prawdą. Ona przenika cały wszechświat.

Stworzenie wyłania się z prawdy i w prawdzie się rozpływa,

Czy jest w kosmosie miejsce, gdzie nie ma prawdy?

Wyobrażajcie sobie tę czystą i nieskazitelną prawdę.

(Wiersz telugu)

      Gdziekolwiek spojrzycie, tam jest obecna prawda. Boskość to siła życiowa, która tkwi immanentnie (w sposób wrodzony) we wszystkich istotach, włącznie z owadami, ptakami i zwierzętami. Dlatego, kogokolwiek spotykacie, powinniście go pozdrawiać. Co to znaczy? Cześć oddajecie nie osobie, ale atmicznemu pierwiastkowi w niej obecnemu. Dlatego, nawet jeśli spotykacie osobę obłąkaną, powinniście pozdrowić obecną w niej Atmę. Oprócz Boga na świecie nie ma żadnej innej istoty. Ekamewa adwitijam Brahma (Bóg jest jeden bez drugiego). Ekatma sarwa bhutantaratma (jedna Atma mieszka we wszystkich istotach). Jeśli napełnicie wodą tysiąc dzbanów, we wszystkich będzie widoczne odbicie słońca. Czy to znaczy, że w każdym dzbanie jest inne słońce? Nie. Słońce jest tylko jedno. Wszystkie ciała są niczym dzbany. W każdym z nich odbija się ta sama Atma. Wszystko jest reakcją, odbiciem i oddźwiękiem. Słyszycie echo swojego głosu. Widzicie swoje odbicie w lustrze. Dlatego powinniście widzieć swoje odbicie we wszystkich istotach. Jeśli kochacie kogoś, oznacza to, że kochacie siebie. Jeśli kogoś nienawidzicie, znaczy to, że nienawidzicie siebie. Myślicie, że wszystko, co się dzieje robi Bóg. Faktycznie to wy sami jesteście przyczyną wszystkiego. Jeśli nienawidzicie lub kochacie kogoś, Bóg nie ma z tym nic wspólnego. Bóg zawsze jest stały, czysty, bezinteresowny, niezmienny i bezatrybutowy. Jeśli wyobrażacie sobie, że Bóg ma atrybuty, oznacza to waszą ignorancję. Dlatego, nie przypisujcie Bogu żadnej szczególnej postaci w celu oddawania Mu czci. Skupiajcie się na obecnym w was pierwiastku Atmy i traktujcie go jako waszego Boga.

 

Moralność jest samym tchnieniem życia człowieka

      Gdy wykonacie krok naprzód, jest w tym Bóg. Gdy spojrzycie na coś, jest w tym Bóg. Ten sam prąd sprawia, że żarówka świeci, wentylator kręci się a mikrofon działa. Bóg jest boską siłą, która sprawia, że wszystko działa. Jeśli wyłączycie główny przełącznik, wszystkie urządzenia elektryczne przestaną działać. Bóg jest jak ten główny przełącznik. Jeśli zapomnicie o Bogu, jest to równoważne zapomnieniu o wszystkim. Dlatego, zawsze kochajcie Boga. Zabijcie demona swoich złych cech. Starajcie się o postęp w społeczeństwie. Kto może rozwijać społeczeństwo? Tylko ci, którzy mają dobre cechy mogą rozwijać społeczeństwo. Ci, którzy mają miłość do Boga, są obdarzeni moralnością. Moralność jest samym życiowym tchnieniem człowieka. Bez moralności jest on martwy. Bez niti (moralności) całe dźati (ludzka rasa) jest skazana na porażkę. Czym jest dźati? Ludzie myślą, że dźati to społeczność. Ale tak nie jest. Dźati oznacza ludzką rasę. Takie jest prawdziwe znaczenie tego słowa. Dźati nie odnosi się do żadnej szczególnej kasty. Odnosi się do ludzkości jako całości. Mówicie: „Ja jestem braminem, ty jesteś wajśją, on jest kszatriją, on – śudrą.” Podział ludzi na rozmaite kasty jest waszym wytworem. Nie jest dany przez Boga. Bóg dał tylko jedną rzecz, a jest to miłość. Jeśli rozwiniecie w sobie miłość, będziecie kochać każdego. Gdy nie ma w was miłości, nienawidzicie innych i dystansujecie się od nich. A to niedobrze. Kochaj wszystkich, pomagaj wszystkim. Osiągniecie wielkie postępy, gdy tę prawdę zachowacie w sercu. Prawdziwie obdarzeni moralnością są tylko ci ludzie, którzy dokonują dobrych uczynków, pomagają innym i nie czynią szkody biednym. Nie jest dobrze, jeśli szanujecie kilku a ignorujecie innych.

 

Uważajcie wszystkich za jedno

      Cały wszechświat jest wytworem Boga a każda istota jest ucieleśnieniem boskości, włącznie z małymi owadami. Nie czyńcie żadnej różnicy między ćimą (mrówką) a Brahmą. Tjagaradźa głosił tę samą prawdę: „Ćimalo Brahmalo Śiwa Keśawadulako prema mira welasi unde birudhu wahinćina Rama nannu browara” (O Ramo! W swojej czystej i nieskazitelnej postaci miłości mieszkasz we wszystkich istotach, od mrówki do Brahmy jak również Śiwy i Keśawy. Bądź też moim opiekunem, proszę). Zatem, Bóg jest obecny w każdej istocie. Nie nienawidźcie ani nie drwijcie z nikogo. Z nikim nie kłóćcie się. Gdy w taki sposób będziecie wieść swoje życie, będziecie mogli urzeczywistnić swoje Ja. Mówicie ‘ja, ja, ja.’ Co ‘ja’ oznacza? Oznacza ono ego. Dopóki będziecie mieć ego, dopóty nie będziecie w stanie zrozumieć swojej rzeczywistości.  Kiedy przekreślicie w środku literę I (ang. ja), stanie się ona krzyżem. Krzyż symbolizuje przecięcie ego. Gdy przetniecie ego, wzniesiecie się na poziom boskości. Jeśli jest w was poczucie ‘ja, moje i twoje,’ rozwinie to w was dwoistość. Dualność jest niewłaściwa. Upaniszady jej nie akceptują. Wszystkie upaniszady nauczają jedności pierwiastka Atmy. Pierwiastek Atmy nijak nie rozróżnia. Ciało zostało wam dane, aby wieść życie na tym świecie i wypełnić wasz obowiązek. Obowiązek jest Bogiem. Wykonujcie swoje obowiązki. Po ślubie macie żonę. Żonę należy traktować jak żonę. Ale w świecie Atmy wszyscy są kobietami. Powiadacie: „To jest mój syn, to jest mój zięć.” Takie związki są waszym wytworem. Mówiąc prawdę, nikt nie jest waszym synem ani zięciem. To wy czynicie różnice, ale w rzeczywistości różnic nie ma. Dlatego, uważajcie wszystkich za jedno. Także Ramajana przytacza tę zasadę jedności.

Witajcie wszyscy na ślubie Ramy;

Będziemy razem świadkami radosnej sceny.

Wielu już się zebrało,

Wszyscy wytwornie wystrojeni.

Kobiety są przyozdobione w naszyjniki

Z klejnotów prawdziwych i lśniących.

Dzisiaj Rama zawiąże węzeł pięknej Sicie

Och, jaką świetną parę stanowią!

Ojciec Dźanaka przygotował obfite uczty.

Zebrali się wszyscy uczeni mędrcy z Wasiszthą na czele.

Och, jaka rzesza zebrała się, by się radować,

Serca przepełnia radość!

(Wiersz telugu)

      Kim jest Rama? Ten, kto zadowala każdego jest Ramą. Kiedy od wewnętrznej Atmy otrzymujecie szczęście, stajecie się Ramą. Sita symbolizuje Atmę i Ramę, Paramatmę (Boga). Dlatego zaślubiny Sity i Ramy symbolizują zjednoczenie dźiwy (indywidualnej duszy) i Dewy (Boga). Gdy odbywał się ślub Sity i Ramy, wszyscy mieszkańcy Ajodhji przyszli, by go zobaczyć. Po odprawieniu ceremonii ślubnych Sity i Ramy Wiśwamitra udał się do swojego miejsca zamieszkania. Jego imię, Wiśwamitra, oznacza ‘przyjaciel wszechświata,’ ale był on taki w rzeczywistości. Przekazywał wiedzę wszystkim.

      Tak wielu was zgromadziło się w tym audytorium. Dla jakiego powodu tutaj przyszliście? Przyszliście, by zobaczyć tę postać. Przyjść może tutaj dowolnie dużo ludzi, ale ich widzenie skupione jest tylko na tej postaci. Cokolwiek robicie, róbcie to w celu osiągnięcia miłości Boga. W tym kontekście, napisałem pieśń: Satja dharmamu śanti premalato ni nitja dźiwana jatra saginću (Odbywaj podróż swojego życia trzymając się zasad satji, dharmy, śanti i premy – prawdy, prawości, pokoju i miłości). Prawda jest stała. Prawda jest jedna, a nie dwie. Podobnie, dharma jest jedna; jest ona obrazem satji. Tam gdzie satja schodzi się z dharmą, tam pojawia się pokój. Pokój (ang. peace) to nie jest coś, co jest dostępne na zewnątrz, na bazarze. Na zewnątrz macie tylko kawałki (ang. pieces). Gdy jest w was pokój, nie nienawidzicie ani nie ranicie nikogo. Tylko wtedy rozwijacie miłość.

      Pierwiastek miłości jest obecny w każdym. Kiedy ludzie rozwiną miłość, na świecie nie będzie konfliktów. Dlatego powinniście rozwijać miłość. Nigdy, pod żadnym pozorem nie uciekajcie się do nieprawdy. Jeśli pójdziecie za nieprawdą, nigdy nie zdołacie rozwinąć miłości. Dlatego zawsze trzymajcie się prawdy. Zawsze rozwijajcie miłość. Miłość możecie rozwinąć tylko podążając za prawdą i prawością. Te dwie cechy są dla człowieka najważniejsze. Taka jest esencja upaniszad. Wszystkie upaniszady uczą tej samej prawdy w różnoraki sposób. Całą istotą i sensem wszystkich nauk upaniszad jest to, że pierwiastek boskości jest jeden. Ekamewa adwitijam Brahma (Bóg jest jeden bez drugiego). Bóg jest jeden, nie dwóch. To na skutek własnej ułudy widzicie dwoistość. Nigdy nie powinniście ulegać takiej ułudzie. Prawdziwe oddanie będzie w was wtedy, gdy nie będzie w was ani śladu ułudy.

 

Ważny jest człowiek, a nie pieniądze

Do bogatego człowieka przychodzi wielu żebraków. Jedni proszą o pożywienie, drudzy o ubrania, inni o pieniądze a jeszcze inni o dom. Wszyscy oni są żebrakami. Podobnie, jeśli prosicie Boga o to i tamto, stajecie się żebrakiem. Nie powinniście prosić Boga o nic. W istocie Bóg jest w was. Da wam wszystko, cokolwiek wam potrzeba. Nie musicie o nic żebrać. Dzisiaj każdy na tym świecie stał się żebrakiem. Politycy żebrzą o głosy. Dają banknoty za głosy. Wygrywają wybory dzięki kupionym głosom. Cały ten świat jest widowiskiem żebraków. Z powodu takich żebraków społeczeństwo ulega ruinie i zanieczyszczeniu.

Dzisiaj wszędzie są zanieczyszczenia, zanieczyszczenia i zanieczyszczenia. Zanieczyszczenia są w wodzie, zanieczyszczenia są w pożywieniu, zanieczyszczenia są nawet w powietrzu. Chcecie kupić mleko – ono też jest zanieczyszczone. Tak więc, wszystko dzisiaj zostało zanieczyszczone. Nigdzie nie ma niczego czystego. Nie ma nawet czystej wody. Ona też została zanieczyszczona. Wiecie, że rzeka Ganga płynie od Rikshikesh. W naszym kraju Gangę czci się jako matkę. Ale ludzie zanieczyszczają też tak świętą rzekę. Gdy bramin stanie w Gandze, aby odprawić obrządki, może natknąć się nawet na ludzkie szczątki płynące z wodą. W taki sposób wszystko jest zanieczyszczane. Studenci powinni rozwinąć czysty umysł, aby pozbyć się tych zanieczyszczeń. Tylko wtedy staną się wyzwolicielami tego kraju. Czysty umysł to taki, w którym nie ma żadnych wątpliwości – niezabrudzony, stały i bezinteresowny.

Jaki jest pożytek z samego zdobycia wielu stopni i tytułów? Jest bardzo wielu takich, którzy siedzą bezrobotni w domu po otrzymaniu stopni. W jaki sposób korzystają ze stopni? Przedmioty, które studiowali dla stopni są całkowicie niezwiązane z ich życiem codziennym. Wielce się trudzą, by zarobić pieniądze dzięki tym stopniom. Nie czynią żadnych wysiłków w kierunku czegokolwiek wyższego w życiu. Gdziekolwiek pójdziecie, pieniądze uznawane są za jedynie najważniejsze. Kiedy chcecie podróżować autobusem, potrzebujecie pieniądze. Chcecie wypić kawę, na to też potrzebujecie pieniądze. Nawet na wodę potrzebujecie pieniądze. A nawet gdy chcecie pójść do kościoła, potrzebujecie pieniądze. Cały ten świat stał się areną gry pieniądza. A ważny jest człowiek, a nie pieniądze. Osiągniecie wszystko, jeśli będziecie chronić człowieczeństwo. Jeśli brakuje człowieczeństwa, pojawiają się wszelakie problemy. Sami jesteście odpowiedzialni za te problemy.

 

Skromność i posłuszeństwo są znakami rozpoznawczymi studenta

Będzie dobrze, jeśli nasi studenci wcielą w życie to, czego się nauczyli na tym uniwersytecie i ustanowią wzniosły przykład dla innych. Wszyscy powinniście prowadzić życie ze skromnością i posłuszeństwem. Zniszczcie wszystkie swoje złe cechy, takie jak pycha, ego i niegodziwość. Gdy przepędzicie wszystkie te złe cechy, staniecie się czystą ludzką istotą. Skąd przychodzi człowieczeństwo? Ono przychodzi z waszego serca. Chodzi tu nie o fizyczne serce, ale o serce duchowe, które nie ma żadnych skaz. Wasza czystość powinna rozchodzić się niczym pachnące powietrze. Powinniście dzielić z innymi wasze czyste myśli i czyste uczucia, które z was emanują. Cokolwiek robicie, powinno to być z pożytkiem dla innych. Zawsze pomagaj, nigdy nie krzywdź. Jeśli przyjmiecie te dwie cechy, wszystko stanie się dla was dobre. I tylko wtedy staniecie się studentem w prawdziwym znaczeniu tego terminu.

Dzisiaj studenci oddają się krzywdzeniu innych. Nie jest dobrze, jeśli nie pomagacie innym. Jeśli nie rozwiniecie skromności i posłuszeństwa, w ogóle nie jesteście studentami. Dla studentów są to bardzo ważne cechy. Ale dzisiaj wykształceni ludzie stali się bardzo egoistyczni. Są dumni ze swoich stopni Ph.D. (naukowy stopień doktora). Co oznacza skrót Ph.D.? Litera ‘p’ znaczy osoba (ang. person), ‘h’ – pomoc (ang. help) zaś ‘d’ – boskość (ang. divinity). Zatem, ktoś ze stopniem Ph.D. jest osobą, która pomaga innym i osiąga boskość. Z drugiej strony, jeśli nie pomaga ona innym, litera ‘p’ będzie znaczyła, że jest ona ‘papi’ (sanskr. grzesznik). Niezależnie jak wysokie wykształcenie osiągniecie, zawsze powinniście pozostać skromni i pokorni i powinniście szanować swoich rodziców. Powinniście kochać rodziców nawet jeśli są zbyt biedni, by zapewnić wam w domu dwa solidne posiłki. Wasza matka wychowuje was, znosząc tak wiele trudności. Jeśli zapomnicie o takiej matce, jest to wielki grzech. Wasz ojciec także opiekuje się wami i pomaga na wszelkie sposoby. Dlatego nigdy nie zapominajcie i nie porzucajcie swoich rodziców. Kochajcie ich do ostatniego swojego oddechu. To prawdziwa cecha studenta. Służcie swoim rodzicom i zadowalajcie ich. W życiu znajdziecie spełnienie tylko wtedy, gdy wasi rodzice będą zadowoleni.

 

[z Sanathana Sarathi, August 2009, tłum. KMB; 20090817]