Państwowa nagroda dla wykładowcy Uniwersytetu Sai


Dla uczczenia setnej rocznicy najbardziej płodnego okresu pracy naukowej Einsteina Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2005 Światowym Rokiem Fizyki. W 1905 roku Einstein opublikował trzy swoje najważniejsze prace w dziedzinie fizyki. Były to: “Zjawisko fotoelektryczne,” za którą otrzymał nagrodę Nobla, “Ruchy Browna” oraz najsłynniejsza Szczególna teoria względności. W ramach tych obchodów Hinduskie Towarzystwo Fizyczne rozpisało konkurs “Odkrywanie Talentów Fizycznych Wśród Nauczycieli, który obejmował nauczycieli poniżej 40 roku życia. Wymogiem konkursu było złożenie prac w kategoriach: Projekt fizyczny, Teoria fizyczna, Edukacja i zarządzanie w fizyce, Praca badawcza z fizyki, Prezentacja fizyczna w formacie Power Point, Tekst fizyczny i Doniesienie z dziedziny fizyki. Prace były oceniane w skali od 1 do 10, a pięciu najlepszych uczestników miało osobiście przedstawić swój wkład w Nehru Science Center w Mumbai (Bombaju). Zwycięzca, najbardziej utalentowany nauczyciel, otrzymywał nagrodę Sir C.V. Ramana.

W tym konkursie Śri O.S.K.S. Sastri, wykładowca fizyki w Sri Sathya Sai Institute of Higher Learning, kampus Brindawan, otrzymał nagrodę Sir Ramana za drugie miejsce wśród najbardziej utalentowanych nauczycieli. Śri Sastri, który jest złotym medalistą za magisterium z fizyki i należał do pierwszej grupy studentów Instytutu, którzy otrzymali stopień inżyniera z optyki stosowanej, poproszony o komentarz dla Heart to Heart powiedział: “Bóg darzy każdego z nas różnymi uzdolnieniami. Niektórzy mają wspaniały głos albo umiejętność wyrażania uczuć w mowie, sztuce, tańcu itd., a każdy z nas dostępuje spełnienia, gdy ofiaruje ten talent u Jego Lotosowych Stóp. Podjąłem się tej próby, by złożyć mój mały talent, którym Swami mnie obdarzył, z powrotem u Jego Lotosowych Stóp przy okazji Jego 80-tych urodzin. Dzięki Jego boskiemu planowi znalazłem się wśród piątki najwyżej ocenionych uczestników i, jakby dla pobłogosławienia moich wysiłków, prezentacja miała odbyć się 23 listopada 2005 r. Dzięki Jego łasce, na moją prośbę organizatorzy przesunęli ten termin na 24 listopada.

Dalszych błogosławieństw Śri Sastri dostąpił, gdy swój dyplom przedstawiał Bhagawanowi. Swami przez dłuższy czas uważnie czytał każdą linijkę świadectwa zdobycia nagrody i nawet powiedział do zgromadzonej wokół niego starszyzny: Baga ćesadu kadha! (Dobrze się spisał, nieprawdaż?). Potem Bhagawan udzielił mu padanamaskaru i pobłogosławił go mówiąc z miłością w języku kannada: Ćennaga maditiwi, innu mele hogibeku” (Dobrze się spisałeś i musisz sięgnąć jeszcze wyżej).

Wspominając ten pełen błogości poranek w wśród zadrzewionego terenu Trayee Brindavan, Śri Sastri mówi: Gdy Bhagawan przeczytał dyplom i z dumą popatrzył na wszystkich zebranych tam starszych, odczułem prawdziwe spełnienie mojego wysiłku.

Ten 34-letni wykładowca, razem ze swoimi studentami Deepakiem i Shankarem Jha, zdobył także pierwsze miejsce w tegorocznym Narodowym Konkursie Oryginalnych Doświadczeń Fizycznych na zjeździe Hinduskiego Towarzystwa Nauczycieli Fizyki, który odbył się w Bhubhaneswar w dniach 21 – 23 października 2005 r.

Ponadto, Śri Sastri i jego student M.R. Ganesh Kumar opracowali i wykonali Scientific Analysis Interface (czyli interfejs do naukowej analizy albo SAI80, jak go sami nazywają), który będzie znaczną pomocą dla studentów fizyki, a który ofiarowali Lotosowym Stopom Bhagawana na 80 Urodziny. Interfejs ten zasadniczo zamienia komputer w system zbierania danych i może być używany przez studentów od drugiego roku do poziomu pomagisterskiego do przeprowadzania ponad dwudziestu doświadczeń. Urządzenie to oraz jego działanie zostało przedstawione na Ogólnonarodowych Warsztatach Nowych Trendów w Nauczaniu Fizyki, które odbyły się w Bangalore 6 listopada 2005 r.

Oprogramowanie SAI napisane w języku Visual Basic oraz projekt płytki do komputera ze wszystkimi szczegółami niezbędnymi do wykonania SAI80 będzie udostępnione nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym, zgodnie z ideałami naszego Instytutu, które ustanowił Bhagawan” – mówi Śri Sastri z szerokim dobrodusznym uśmiechem na twarzy.

Tym artykułem Heart to Heart pragnie pokazać ci, drogi czytelniku, jak Łaska Pana może działać w każdej dziedzinie życia w kierunku poprawiania świata poprzez Jego instrumenty. Nie powinniśmy ograniczać się do wąskiego obszaru religii, lecz dostrzegać fakt, że świat Boga to miriady wspaniałych cudów oraz że wszystkie dziedziny ludzkiego życia mogą stać się świętymi. W tym względzie nauczyciele Jego Instytutu dają bardzo piękny przykład do naśladowania.

    – Zespół Heart to Heart

[z Nr 4/2006 tłum. KMB; 2006.04.23]